Hangi boya markasını seçmeliyiz?

                Kış aylarının bitmesiyle ilkbahar mevsimine geçilirken yaza daha temiz, düzenli ve iç açıcı girmek için ev hanımları yaz temizliği diye adlandırdıkları temizlik dönemine girerler. Bu yaz temizliğinde nerdeyse her sene evlerini boya badana yaptırırlar. Kışın kasvetli havasından kurtulup yazın neşesini yaşamak adına, kış aylarında birçok vaktini evin içerisinde bulunulduğu için daha fazla vakit geçirmesiyle birlikte duvarların kirliliğini örtmek adına bu dönemlerde boya işlemi daha çok görülmektedir.

               

Hangi boya markasını seçmeliyiz?

Boyalar genel olarak birbirine benzemekle beraber her boya markasının kendine özel ürünleri bulunmaktadır.  Önemli olan boya yapılacak yüzeyin uygun olması, ustanın işi bilmesi, boyanın senelerce beklememiş olması ve fiyattır. 

Bununla birlikte yardımcı ürünler: fırça ve rulonun seçimi dikkatli yapılmalı ve kaliteli alınmalıdır.

Tavan boyası seçerken uygun olması önemlidir. Gerek kalite, gerek kapatıcılık açısından birbirlerine benzemektedir. Fiyat olarak permolit uygundur.

Piyasadaki yaygın boya markaları:

  • Dyo
  • Marshall
  • Filli boya
  • Juton
  • Polisan
  • Permolit
  • Jotun

Boya markalarının tarihçesi

Eski zamanlarda kömür sobasının daha yaygın olması sebebiyle, kömür sobasından çıkan sislerle birlikte evin duvarları daha çok kirlendiği için neredeyse her sene bu işlem tekrarlanırdı. Fakat günümüz şartlarında ikame ürünlerin artması sebebiyle( doğalgaz, klima, ısıtıcılar vb. ) sık aralıklarla tekrarlanmamaktadır. Fakat çeşitli markaların özel renkleri ile sıkılganlık hissi birleştiği zaman aynı durum söz konusu olabilir. Eşyaların sıklıkla değiştirilmesi de bu duruma katkı sağlar. Eski yıllarda ekonomik durumun getirmiş olduğu yetersizlik ile insanların lüks diye adlandırdığı yeni eşyaların alınması zordu fakat günümüz şartlarında bu artık sorun olmaktan çıkmıştır. Nerdeyse her sene kişiler eşyalarını değiştirebilmektedir.

                Bu sebepler göz önüne alındığında girişimci bu durumu fark edip çeşitli yeniliklerle müşterilerinin karşısına çıkmaktadır. Eski markalardan DYO o zamanların neredeyse tek boya markası olarak söylenebilir. Fakat zaman geçtikçe rekabet ortamı oluşmuş ve birçok marka piyasaya girmiştir. Bunlardan bazıları; Marshall, Polisan, Dyo, Filli Boya gibi en çok bilinen marka isimleridir. Bu markaları ele aldığımız zaman; Marshall zaman geçtikçe zamanın şartlarına uyum sağlayabilen, kalitesini gittikçe arttıran, ilk günden bugüne yerinde saymayan bir marka olarak karşımıza çıkmaktadır.  Birçok rengiyle müşterilerine ulaşmakta ve kaliteden ödün vermediğini, Marshall ile pişman olunmayacağını yinelemekte ve garantisini vermektedir. Bunun yanı sıra yaptığı reklamlar, sosyal medyayı kullanması, çeşitli projeleri ile birlikte ismini duyurması, Mobil uygulamaları ile yenilikler yaratması ile pazarlamasını güçlendirip rekabet ortamında yerini güçlendirmeye çalışmaktadır. Mobil uygulaması olan “Gör&Boya” uygulamasını yapmış olduğu reklamlarla da sesini duyurup oldukça ilgi çekmesini sağlamıştır. Özellikle genç kitleye hitap etmiştir. Araştırıldığı zaman görülecektir ki; bu uygulamayı oldukça kullanan kitle yeni evlenecek çiftler olarak karşımıza çıkmaktadır.

                Diğer markalara baktığımız zaman Polisan; Polisan ile dünya daha keyifli, renkli ve huzurlu vizyonuyla karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. İnternet sayfasına göz atıldığında ise birçok ürün için hizmet verdiği anlaşılmaktadır. “Canlandır Beni Polisan” sloganı ile bütünleşerek yapmış oldukları reklam ise başarılı bir sonuç elde edip gerekli kitleye ulaşmıştır.

                Yeni reklam filmi ile karşımıza çıkan marka sloganıyla markasının ismini hafızaya kazınmasını ve akılda kalıcı olmasını sağlayan Dyo karşımıza çıkıyor. İzmir’ de küçük bir dükkan ile bu yolculuğa başlayan Dyo günümüze kadar gelip bu rekabet ortamında kalıcılığını sürdürmektedir. Bugün gelinen noktada ise; sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde ürünlerini pazarladıklarını görmekteyiz. Tabi bu kadar köklü bir markanın bu zamana kadar, kalitesini arttırmasını ve dışarıya açılmasını da takdir etmemek mümkün değildir.

Jotun nasıl bir boya?

Son dönemde Türkiye pazarına açılan Norveç menşeli Jotun Boya üstün kalitesiyle ön plana çıkıyor. Yaptıracağınız boyanın hem estetik görünmesini hem de uzun süreli dayanmasını bunun yanında kolay silinmesini istiyorsanız kesinlikle önereceğimiz marka Jotun Boyadır. Jotun boyanın genelde şirketler, oteller ve gemilerde kullanılıyor olması ve en büyük referans olarak Eiffel kulesi ve Burj Dubai binasında kullanılması gösterilebilir. 

Sürekli boya yapıp mevcut boyalardan memnun değilseniz çok geniş ürün yelpazesine sahip Jotun Boya ile tanışmanızı öneririz.               

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)