Pozitif Su Etkisi Nedir ve Çözümü?

Terleme NedirHalk arasında terleme olarak bilinen Pozitif Su Etkisi fazlaca nem olan yerlerde kendini gösterir. Evler için özellikle mutfak ve banyo gibi buhar oluşturan alanlarda fazla oluşur. Su buharı soğuk duvara çarptığı zaman ısı kaybederek sıvı hale dönüşür. Oluşan su duvarda göründüğü için terleme yapmış deriz. Zamanla duvarlardaki bu nem mikropların yaşayıp çoğalabileceği bir ortam oluşturur ve hem sağlıksız hemde çirkin bir görüntü oluşur. Bu rutubeti engellemek için sizlere Dyoterm'i öneriyoruz.

Halk arasında terleme olarak bilinen Pozitif Su Etkisi fazlaca nem olan yerlerde kendini gösterir. Evler için özellikle mutfak ve banyo gibi buhar oluşturan alanlarda fazla oluşur. Su buharı soğuk duvara çarptığı zaman ısı kaybederek sıvı hale dönüşür. Oluşan su duvarda göründüğü için terleme yapmış deriz. Zamanla duvarlardaki bu nem mikropların yaşayıp çoğalabileceği bir ortam oluşturur ve hem sağlıksız hemde çirkin bir görüntü oluşur. Bu rutubeti engellemek için sizlere Dyoterm'i öneriyoruz.

Dyoterm nedir

Pozitif su etkisi, ortamdan kaynaklı gelişen rutubet sorunudur. Banyo, mutfak, yemekhane, tekstil fabrikalarının ütü kısmı, kaplıcalar, süt yoğurt fabrikaları gibi. Su buharının yoğun olduğu ortamlarda bu sorun gerçekleşir. Ortamda bulunan su buharları, soğuk duvar yüzeyine çarptığında, yoğunlaşarak tekrar su haline döner (yoğuşma). Bu durumda duvar yüzeyleri nemli bir hal alır, belli bir süre sonra yüzeyde yoğun bir şekilde küf-bakteri oluşumu, siyahlaşmalar, boyada kabarıp, dökülme sorunlarına neden olur. Herhangi bir boyama sistemiyle bu tip bir problemi çözmek oldukça zordur ve uzun süreli bir çözüm getirmez. Bu tip ortamdan kaynaklı yüzey problemlerinde yapılacak işlem, öncelikle yüzeyin temizlenmesidir. Kabaran dökülen yerler kazınıp, gerekli macun tamiratı yapılır. Yüzeydeki küf ve bakterilerin öldürülmesi için çamaşır suyu ile yüzey iyice temizlenir ve yüzey iyice kuruduktan sonra Dr. Dyo serisinden DYOTERM ürünü uygulanır. Dyoterm formülasyonunda, mikro cam bilyacıklar ve antibakteriyel ajanlar mevcuttur. Uygulama 2 ya da yoğuşmaya karşı direnç etkisini (anticondantation) arttırmak için 3 kat yapılmalıdır.

Yüzeylerimizde gerek pozitif, gerekse negatif su basıncının etkilerini tam olarak ortadan kaldırmak için, problemin ana nedeni tespit edilmelidir ve öncelikle problem ortadan kaldırılmalıdır.

DYOTERM  ÖZELLİKLERİ

 • Küf ve nem (yoğuşma) oluşturan banyo, mutfak gibi rutubetli mekanlarda ayrıca sıcak yüzeyi ve kadife dokusu ile bebek odalarında ve her türlü iç mekanlarda kullanıma uygun bir iç cephe boyasıdır.
 • Su bazlıdır.
 • Uygulandığı alanlara desenli mat bir görünüm ve sıcak bir  yüzey sağlar
 • Her türlü yüzeye mükemmel bir yapışma gösterir,
 • TS 5808'e uygundur.

UYGULAMA ŞEKLİ VE BOYANABİLEN ALAN

 • Özellikle nemli ortamlar için tasarlanmıştır. Banyo,mutfak, benzeri rutubetli mekanlarda sorun çözücü olarak kullanılacağı gibi yüzeyinin diğer boyalara göre daha sıcak olması nedeniyle bebek odalarında  kullanılması tavsiye edilir .
  *   0,75 L ile 2 – 2,5 m² yüzey boyanır.
  **  2,5 L ile 7,5 – 9 m² yüzey boyanır.
  *** 15 L ile 45 – 52,5 m² yüzey boyanır.

Aynı zamanda sizlere İsonem ürünlerini de tavsiye ederiz.

ISONEM MS 82 (İSONEM MS 82 İLE NEM VE RUTUBETE SON)

 

NEM BOYASI

Binaların iç ve dış duvarlarında doğa koşullarından oluşan nem ve rutubet sorunlarının giderilmesi için özel kimyasallar ve polimerlerle modifiye edilerek üretilmiş çok güçlü bir yalıtım boyasıdır. Her türlü ıslak, nemli yada kuru duvarlara, boyalı ve boyasız yüzeylere uygulanabilir. Mükemmel alkali ve nem dayanımı sayesinde duvarlarda rutubet ve nem oluşumunu engeller, varsa yok eder. Her türlü yüzeye yapışma mukavemeti son derece güçlüdür, asla kalkmaz, kabarma yapmaz, kimyasallara karşı dayanımı oldukça iyidir. UV den ve yağmurdan sudan, tuzdan etkilenmez. İç ve dış duvarlarda, binalarının subasmanlarında, bodrumlarda, garaj yada kilerlerde, kuzeye bakan iç duvarlarda ve bir çok nem ve rutubet görülen mahal alanlarında kullanılır. Kullanıldığı yüzeyde mükemmel suya dayanım gösteren film tabakaları oluşturur. Boya yada duvar nemli hatta ıslak bile olsa yüzeye çok sıkı tutunarak hızla kurur ve yalıtım sağlar. Tuzlu sudan ve tuz kusmalarından etkilenmez. Bu özelliğinden dolayı binaların subasmanlarındaki boya kabarması problemini çözmek için de kullanılır. ISONEM MS 82 nem boyası sürüldüğü yüzeyde su geçirimsiz bir tabaka oluştururken aynı zamanda duvarın bünyesine işleyerek içerideki nemi özel kimyasalları sayesinde kurutur. Böylelikle uygulandığı duvarın içinde de kurumayı sağlamış olur. ISONEM MS 82 nem boyasının hiç bir yan etkisi yoktur. Bu yüzden uygulama yapılacak yüzey yada malzemelere kimyasal bir zarar vermez.

 

Kullanım Alanları

 • Islak ve nemli, duvarlarda
 • Boyalı yada boyasız rutubetli duvarlarda,
 • Subasmanlarda, iç ve dış duvarlarda,
 • Bodrum kat duvarlarında,
 • Sıva, alçı, beton, şap gibi yüzeylerde ve zeminlerde,
 • Tünellerde, binaların kuzey cephelerinde,
 • Rutubet ve nem sorunlarında.

 

İletişim: 0542-832-34-34

Mail: serhat[at]karakoyyapi.com

Web sitesi: www.karakoyyapi.com

 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)