Boyacı / Badanacı Bilgi Bankası

Isı Yalıtımı ve Rutubet(Nem) İçin Kullanılan İsonem Ürünleri

2004 yılında kurulmuş bu firma yerli sermaye ile yurt dışına satış yapmak amacıyla kurulmuştur. Dünyanın bir çok ülkesine ürün ihraç eden bu firmayı kutluyoruz. Çünkü kendini önce yurt dışında ispat etmiş bu firma artık Türkiye pazarında da satışlarını gerçekleştirmektedir. Kendi alanında rakipsiz hale gelen bu firmanın ürün kalitesinin yanında müşteri memnuniyetine de çok önem vermektedir.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Hangi boya markasını seçmeliyiz?

                Kış aylarının bitmesiyle ilkbahar mevsimine geçilirken yaza daha temiz, düzenli ve iç açıcı girmek için ev hanımları yaz temizliği diye adlandırdıkları temizlik dönemine girerler. Bu yaz temizliğinde nerdeyse her sene evlerini boya badana yaptırırlar. Kışın kasvetli havasından kurtulup yazın neşesini yaşamak adına, kış aylarında birçok vaktini evin içerisinde bulunulduğu için daha fazla vakit geçirmesiyle birlikte duvarların kirliliğini örtmek adına bu dönemlerde boya işlemi daha çok görülmektedir.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Yağlı Boya Uygulanmış Yüzeye Silikonlu Boya Yapilir mi ?

Yağlı Boyadan Silikonlu Boyaya Dönüşen Duvar

Yağlı Boya Uygulanmış Bir Yüzeye Suz Bazlı Boya Uygulanabilir Mi?

Yağlı boya uygulanmış bir duvara silikonlu boya uygulanabilir. Fakat şunu belirtmekte fayda var. Yağlı boyalar  tiner ihtiva ederler. Silikonlu boyalar içinde ise içinde su ve diğer kimyasal boya maddeleri bulunmaktadır.  

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Boya Parfümü Ne İşe Yarar?

 Oda ParfümüBoyalar kimyasal maddelerdir. Böyle olunca içindeki bileşenlerden ötürü hem boya yaparken hem de daha sonrasında insanı rahatsız eden kokular yayar. Üstelik bu kokular haftalarca eve nüfus eder. Polisan Home Cosmetic boya parfümünü tavsiye ediyoruz. 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Tavan ve Duvarlara Simli Boya Nasıl Yapılır?

Simli DuvarSimli Boya Nasıl Yapılır ?

Son zamanlarda simli boya uygulamaları konusunda çok fazla rağbet alıyoruz. Simli boya uygulanmış duvarlar özellikle ışık üzerine vurduğunda yüzeylerde harika bir görüntü oluşturmaktadır. Evlerinizi renk renk simlerle (mavi,yeşil,kırmızı,altın,gümüş) parıldatabilirsiniz. Duvar ve tavanlarınız ışıl ışıl olur. Fakat sadelikten yanaysanız boyaya katılacak sim miktarını azaltılabilir.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Boya-Badana Bilinmesi Gerekenler

Boyalar

Boya alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?


Boyanın rengi , dayanıklılığı , silinebilir olması , küf ve mantar oluşumuna engel olması gibi özelliklere bakılmalıdır.

 Kaç yılda bir boya yapmak uygun olur ? Bir mekanın kaç yılda bir boyanması uygun olur sorusunun cevabını vermek zordur.Çünkü öyle ev vardır çok hor kullanılmıştır  bir sene sonra tekrar boya gerekebilir. 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır ?

Duvar kağıdı nasıl yapılır ?Duvar  kağıdının seçilmesi

Duvar kağıdını duvarlara kaplamadan önce zevkinize en uygun duvar kağıdını  seçmelisiniz. Ruh halinize ve kişiliğinize uygun bir duvar kağıdı seçmek size fayda sağlayacaktır. Bunun yanında oturma odası, çocuk odası , yatak odası gibi kuru yerlere normal duvar kağıdı seçebilirsiniz. Fakat banyo , mutfak gibi nemli alanlarda vinil duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz. Duvar kağıdı seçerken duvarların durumu da çok önemlidir. Şayet pürüzlü bir duvarınız varsa kabartmaları kalın olmalı veya desenleri fazlaca olan duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz. Neticede desenler duvar kusurlarını bir nebze olsun örtecektir.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Nano Teknolojik Boyalar

 Nano TeknolojiNano teknolojiye sahip boyalar , boya sanayisinde teknolojinin ulaşabildiği en üst  noktadır.  “Akıllı boyalar” olarak da bilinen nano teknolojik boyalar koruyucu , dekoratiftir  ,fotokatalitik temizleme özelliği sayesinde ışıkla kendi kendini temizleyen ve ortam havasını temizlemeye katkıda bulunan, antimikrobiyel ve yangın geciktirici gibi özelliklere sahiptirler.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Pozitif Su Etkisi Nedir ve Çözümü?

Terleme NedirHalk arasında terleme olarak bilinen Pozitif Su Etkisi fazlaca nem olan yerlerde kendini gösterir. Evler için özellikle mutfak ve banyo gibi buhar oluşturan alanlarda fazla oluşur. Su buharı soğuk duvara çarptığı zaman ısı kaybederek sıvı hale dönüşür. Oluşan su duvarda göründüğü için terleme yapmış deriz. Zamanla duvarlardaki bu nem mikropların yaşayıp çoğalabileceği bir ortam oluşturur ve hem sağlıksız hemde çirkin bir görüntü oluşur. Bu rutubeti engellemek için sizlere Dyoterm'i öneriyoruz.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Negatif Su Basıncı Nedir ve Nasıl Çözülür?

Dyo StopÇok iyi yalıtılmamış bir dış cepheden duvarlara su girdiğini düşünün. Zamanla bu su nem halini alıp iç duvarları etkiler. Negatif su basıncı  dışarı temelli oluşan nem hareketleridir. Genelde sıva - duvar içerisinde oluşur hem içten duvarı  hemde yüzeydeki mevcut boyayı çürütüp çirkin bir görüntü oluşturur. Negatif su basıncının çözümü için Dyostop kullanılmasını tavsiye ediyoruz.  

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Dyo İç Cephe Su Esaslı Son Kat Boyalari

dyo

Dyo iç cephe su bazlı boyalar tüketicilerine sunduğu çözümler.

  • Dyojen
  • Nano İpek Mat
  • Nanomat
  • Teknoplast
  • Dinamik
  • Dinamik Mat
  • Dyo Plast
  • Beş Yıldız
  • Tavan Boyası
5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Zımpara Nedir ? Ne İşe Yarar?

ZimparaZımpara birçok alanda kullanılan bir malzemedir. Boya işlerinde özellikle pürüzlü yüzeyleri düzeltmek için kullanılır. Saten alçı uygulanmış duvarların üzerindeki ufak çizikler , çıkıntılar , çöküntüleri eşitlemek için kullanılabilir.  Bunun yanında zımpara yapılan yüzeylere boya uygulandığı zaman , boyanın tutunma kalitesi de artar. 

Piyada 60-80-100-120-150-180-220-240 ve 2000'e kadar uzanan çeşitleri bulunmaktadır. Yüzeyin durumuna göre uygun zımpara seçilir.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Yağlı Boya Nedir?

Yağlı BoyaYağlı Boya: Uygulaması zordur. Tiner katıldığı için kokusu rahatsızlık verir. Yüzeyi çok parlak gösterir ve mükemmel bir silinme özelliğine sahiptir. Fakat uygulama yüzeylerinin nefes almasını engeller. Alçı macun, alçıpan, sıva, beton, tuğla, demir konstrüksiyonlar, ahşap v.b. her türlü yapı elemanlarının iç ve dış yüzeylerinde koruyucu ve dekoratif olarak kullanılır.Özellikle kirlenme olasılığı çok yüksek olan yerlerde tercih edilir örnek olarak okul, hastane gibi kamusal alanlarda kullanımı fazladır. Evlerde özellikle sentetik yarı mat boyalar kullanılır. 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Badana

boya ustasi

Badana uygulaması, eskiden çok sıkça uygulanan bir yöntemdir. Kireç şerbeti  fırça kullanılarak yüzeylere uygulanırdı. Yüzyıllardır inşaat sektöründe , tarım ve kimya alanında kullanılmaktadır. Badana’nın bunun yanında kirecin mikrobu kırma ve pisliği temize özelliği vardır. Bu yönüyle eskiden evlerimizde kullandığımız kireçler bize hijyenik bir ortam sunardı.

 

 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Boya ustası nasıl olmalıdır?

Boyacı UstasıHerkes boya yapabilir, nalburdan gidip boya,rulo,maske bandı ,poşet alıp bu işe soyunabilirsiniz. Eğer yetenekliyseniz bu işin hakkından gelebilirsiniz. Bu işin bir ustalığı var , bu noktada sabır devreye giriyor. Yapılan işin hakkını verme çabası ortaya çıkıyor. İstanbul büyük bir şehir ve boyacılık sektöründen ekmek yiyen birçok usta var. Kimi usta işin hakkını veriyor gerçekten onları tenzih ederiz. Kimisi yevmiyesini doldurmak için çalışıyor, kimisi işini severek yaptığı için çok güzel işçilik çıkarıyor.Boya ustalarında aranan nitelikler şunlar olmalı.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)