Türkiye'de en çok kullanılan renkler

Değişim ve farklılık tüm bu ikili kriterinde beraberinde değişimi de ek olarak seven bir ülke ve bu ülke de yaşayan toplum içerisindeki birey ya da bireyler topluluğu olarak özellikle de renk değişimleri hemen hemen her alan ve hemen hemen nerede ise her zaman renk değişimlerini hayatımızın büyük bir yerine sahip duruma getirmiş durumdayız sayılır. En güzel örneklerden biri olan bayan bireyler olarak ele aldığımız nokta da göreceğiz ki en özen gösterilen noktalarından biri olan saç kısmında bir çok renk değişimi boya renkleri kullanımı söz konusu olmaktadır. Bayan bireylerin saç kısmında yapmış olduğu renk değişimi işlemi ve uygulamasının bir çok farklı nedenlerini bulmak mümkün durumdadır. Bu farklı sebep olarak öne sürülecek sebeplerin başında depresyon ya da diğer bir ifade ediliş şekli ile bunalım baş göstermektedir. Kadınlar genel durum dikkate alındığı takdirde görülecektir ki, saç kısımlarında boya rengi olarak ağır bir şekilde hiç tereddüt etmeksizin sarı ve tonlarını kullanmayı ısrarlar hemen hemen her kesim ve yaş aralığında tercih etmektedir. Ne yazık ki yanlış uygulamalar olarak bazen hatta sıklıkla karşımıza çıksa dahi platin sarısı en büyük favorileri olarak devamlılığı sürdürmekte ısrarcı bir şekilde karşımız var olmaktadır.

Ev, ofis, atölye, garaj, bağ ve bahçe, okul vs. gibi eğitim, sağlık ve daha da sayarak türevlerini üretebileceğimiz hemen hemen her yer; hemen hemen her mekan dahil bir çok yerde renk değişimi vazgeçilmezimiz olmuş durumdadır. Bu durum sadece ülkemiz olan Türkiye de değil, dünya çapında da bu şekilde göz çarpmaktadır.  Boya trendleri arasında en çok tercih edilen seçenekler, özellikle ülkemiz çapında Türkiye nin boya renkleri olarak bej renk ve lila renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bej ve lila renk seçenekleri hem iç hem de dış cephe renkleri olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu iki renk ve türevlerinin Türkiye nin boya trendleri olarak kullanılmasının sebebi dokunuşlu ve hisli renk olma özelliğine sahip olmasıdır. Türkiye  nin boya renkleri arasında halk arasında tabir ediliş şekli ile bebe mavisi ve bebe pembesi ya da diğer adı ile toz pembe yani tam olarak bariz belli olmayan tonu ile yansıtan renklere rastlamak oldukça mümkündür. Bu tür renklerin ortak özelliği soğuk ve hafif dokunuşlu renkler olmasıdır. Diğer bir taraftan da Türkiye de sık kullanılan renkler olarak sıcak ve yine hafif renk olan turuncu renkler de göz çarpmaktadır.

 


Hayat siyah ile beyaz renkler arasında geçmez. Bu şekilde devam ettirmek nerede ise mümkün değil. Renk olmadan hayat tatsız bir mercimek çorbası gibi ya da tuzu olmayan bir peynirli çörek gibi diyebiliriz.

Renk ve tabi ki somut anlamında renk ihtiyacımız karşılayan olmaz ise olmazımız boya stres atmak bir yana hayatımızı renklendirme konusunda da başyardımcımız olarak faaliyet göstermektedir. Moda trendleri arasında diğer ifade ediliş şekli ile boya trenleri arasında da bir çok renk seçeneğini görmek oldukça mümkün durumdadır. Modanın anlık ve sezonluk gibi bir çok trend belirleme kriteri olduğu gibi boya modasının da değişim ve alternatif konusunda bir çok kriteri mevcut bulunmaktadır.

Her sezon değişim özelliği gelişen ve değişen sürekli varlığını sürdüren teknoloji çağımızda günümüz Türkiye sinde de mevcut şekilde karşımıza çıkmaktadır. Aslında genel bir bakış açısı ile baktığımızda dünya ülkeleri arasında da renk tercih etmeleri söz konu olacaktır. Örneğin; Türkiye nin trend renkleri arasında her yıl farklı farklı renkler göze çarparak dikkatleri üzerine çekme özelliği göstermektedir. Her yıl olduğu gibi bu içerisinde bulunduğumuz yılda da farklı ve göze çarpan renkler boy göstermekte ve oldukça da tercih edilmektedir. Türkiye de renk seçimleri arasında oldukça sert ve dikkat çeken, çarpıcı renk ve dikkat çeken aynı zamanda da set renk geçişleri bu yıl görmek mümkün diyebiliriz. Kıyafet diğer geni tanımı ile tekstil sektöründen tutun da iç mimari alanına kadar dekorasyon anlamında renkler birbiri ardında sürekli boy göstermektedir. Örneğin; Türkiye nin trend boya renkleri konusunu ele alacak olur isek,  dekorasyon anlamında boya olarak daha çok keskin renkler ile karşılaşmaktayız. Sadece tek bir renk seçeneği tercih edilmemekte olup, özellikle ev ve ofis ortamlarında kullanılan ikili renkler oldukça şık ve modern birer görünüm katmaktadır. Hemen bir örnek verelim ki, oturma salonunuzu düşünün ki sarımsı ve yeşilimsi renkler hakim olsun. Yaz habercisi ya da aynı şekilde mevsim geçişine göre hafif dokunuşlu renk olarak şampanya rengi geçişi ile sonbaharın müjdeci habercisi olsun. Eviniz her mevsime adeta hazır olsun.

Hemen ardından ülkemiz ofislerinde kullanılan abajurdan tutun duvardaki tablo ve arada kullanılan duvar boyası renklerine uzandığımızda görüyoruz ki şeftali tonlar eşsiz bir görünüme sahip olmaktadır. Mor renkler ve tonları gibi Lila baş tacı olmaya devam ediyor ki özellikle belirtelim bu defa bu söz konu iki renk olan mor renk ve tonları gibi lila renk tercih edildiğinde mutlaka ama mutlaka ki özellikle canlı değil pastel tonlarda mor renk ve pastel tonlarda lila renk şiddetle kullanılmalıdır. Şimdi Türkiye renk trendleri pastel ve keskin çizgili hafif dokunuşlu aynı zamanda da karakteristik renkler olarak bilinmelidir.