Yapısı itibari ile vernik sıvı bir madde olarak kullanılır. Cila ve boya vs. gibi üst yüzey için geçerli malzeme ve maddelerin eritilmesi için kullanılır. Aynı zamanda da boya ve cila gibi malzeme ve türevlerinin inceltilerek daha hoş bir görünüm kazanılması amacı ile de kullanılır.

Yapısı itibari ile vernik sıvı bir madde olarak kullanılır. Cila ve boya vs. gibi üst yüzey için geçerli malzeme ve maddelerin eritilmesi için kullanılır. Aynı zamanda da boya ve cila gibi malzeme ve türevlerinin inceltilerek daha hoş bir görünüm kazanılması amacı ile de kullanılır.

Vernik içerisinde yer alan madde yapısı itibari ile tineri anımsatmaktadır ki birçok halk arasındaki kişilerce tiner olarak da bilinmekte ve telaffuz edilmektedir. Bu durumun başlıca temel nedenlerinden biri söz konusu madde tinerin de vernik gibi içerisinde kimyasal maddeler bulunmasıdır.

İçerik itibari ile vernik yapısı tamamen kimyasal maddelerden oluşan, tinere benzer bir niteliktedir. Eskiyi baz alarak baktığımızda vernikte inceltici yapıyı veren, kimyasal maddenin yapısına göre ayarlanır iken, günümüz güncel durumunda vernikte inceltici yapıyı veren inceltici katman ürünler hazır halde piyasada satılmaktadır. Birçok tüketici tarafından da hazır halde satın alınmaktadır. Bir çeşit kaplama malzemesi olarak da çoğu zaman kullanılabilen vernik, yapısında reçine maddesini bulundurmaktadır. Yaş zamanında pek anlaşılamayan daha çok kuruduğu zaman ki süreçte kendini belli eden bir malzemedir. Kuruduğu anlarda incecik bir tabakaya sahip olan vernik, saydam yapı oluşturan ve bu yapının sert olması sebebi ile sağlamlığını da koruma özelliğine sahip bir malzemedir.


Vernik içinde yer alan madde olan reçine, bilgilerin salgılaması sonucu elde edilen bir maddedir. Vernik içindeki öz madde olarak da tanımlayabileceğimiz reçine, daha eski zamanlarda günümüze göre daha aktif olarak kullanılabilen, doğal yollar ile bitkilerden temin edilir iken; günümüzde vernik içerisindeki reçine yapay yollar ile daha da yaygın bir temin seçimi olarak tercih edilmektedir. Ek olarak belirtmek gerekir ise, günümüzde kullanılan hazır, daha kolay kullanılabilen ve basit aynı zamanda da pratik vernik maddesi reçine niteliği ve yapısı pek de değiştirilmeden kullanılmaktadır.

Tarihi 1930 lu yıllardan başlamak üzere 1940 lı yıllarda da yaygınlaşarak günümüze kadar devamlılığını değişken ve çeşitlilikleri ile sürdürmektedir. Özellikle en dikkat çeken noktalarından biri de ahşap yapı ve malzemelerde, eşya ve objeler de ahşap koruma özelliği ile yaygın bir şekilde kullanılmasıdır. Özellikleri itibari ile vernik birçok nokta da kolaylık sağlamaktadır. Kullanıldığı ürün ve malzemelerde pürüzsüz ve parlaklık veren, kullanıldığı ürün ve objelere canlılık katarak hem renk korunmasına hem de göz estetiğinin sağlanmasında yardımcı olan bir malzeme özelliği taşımaktadır. Söz konusu en çok vernik yaygın kullanım alanı olan ahşap ürün ve malzemelerde sadece ilk oluşturulduğu anda fayda sağlamak ile kalmamaktadır. Ahşap ürün üzerinde hasarlı bir görünüm mevcut ise, ya da tahriş olmak söz konu ise de etsini göstererek hasarı onarım aşamasında destek olmaktadır. Hayatımızın birçok alanında vernik kullanımı mevcut olmaktadır.

Ahşap ürünlerde daha çok yaygın olarak kullanılan vernik marangoz mesleğini geçmişten günümüze pek yaygın olmamak ile birlikte halen devam ettiren kişi ya da kişilerce oldukça fazla tercih edilen bir ana malzemedir.

Kullanılan vernik içerisinde bulunduğu madde ve içerisinde bulunduğu maddeler sebebi ile kullanım alanı olan özellikle ahşap malzemelerin çürümesini önler. Sadece çürümesini önlemek ile de kalmayarak vernik işlevi olarak birçok fayda sağlamaktadır. Örneğin; tavanda kullanılan ve özellikle de halk arasında toplum içerisinde bilinen adı ile lambri ve ahşap malzemelerde yapıldığı an itibari ile sürekli ve uzun zaman boyu renk korusun diye kullanılmaktadır. Aynı zamanda da tüm bu özelliklerine ek olarak vernik kullanımı ahşap maddenin nemlenmesini önleyerek aşınma ve böcek gibi haşeratlardan da korunmasını sağlamaktadır.

Yapısında vernik maddesi içerisinde reçine ve yağ maddesinin karışım bileşenini barındırmaktadır. Bu şekilde saf bir vernik maddesi elde ediliş olunur ve hemen ardından da vernik maddesinin çözülebilmesi amacı ile tiner kullanılır. Bu şekilde saf ve çözülebilir yapıya sahip lan vernik ortaya çıkarılmış olacaktır. Vernik temini sadece saf şekilde sağlanmak ile kalmamak ile beraber, günümüzde artık hemen hemen her şeyin pratik ve hemen hemen her şeyin kolay elde edilebilir olması nedenindendir ki, hazır vernik olarak da sağlanabilmektedir. Vernik kullanımı sırasında ahşap yüzeye uygulamadan önce kontrol edilmelidir. Bu durumun temel nedeni ise, vernik maddesinin kolay sürülebilir olması gerekmektedir Belirtildiği üzere vernik kolay sürülebilir ise, daha iyi ve kaliteli bir sonuç elde edilmiş olacaktır.

 

En önemli ve en bilinen özellikleri arasında vernik ne işe yarar sorusunun en açıklayıcı olanı koruyucu bir katman niteliği taşımasıdır. Vernik uygulandığı yüzeyde koruyucu madde olarak rol almaktadır. Eski ahşap görünüme sahip örneğin, eski ahşap vitrin olabilir, eski ahşap bir dolap olabilir ya da eski ahşap bir masa olabilir ki daima parlak ve yeni görünmesini sağlayabilirsiniz. Vernik kullanımı eski ahşap eşyalarınızın daima parlak kalmasını sağlar. Bu sayede sanki mobilyalarınızı yeni almışsınız hissi uyandırmak sureti ile canlılık katmaktadır. Daha epey uzun yıllar mobilyalarınızı bu söz konusu vernik kullanımı yöntemi ile kullanabilirsiniz. Ek olarak kullanım alanları arasında tamir etmek gibi bir özelliği de mevcut bulunmaktadır. Ahşap eşyalarınızın yıpranan çizilmiş ve tahriş olmuş noktalarına vernik uygulaması yapıldığı takdirde görülecektir ki anında tamir edilmiş olacaktır. Vernik uyum sağlayabilen ve kaba görünüme sahip olmayan ve kullanıldığı, aynı zamanda da uygulandığı ahşap malzeme üzerinde bu özelliği ile yeni bir işlevsellik olarak dolgu maddesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Vernik kullanımı saf ve çözülebilir bir hale getirildikten sonra mutlaka ki el yardımı ile değil fırça yardımı ile sağlanmalıdır. Mutlaka ki dikkat edilmesi gerekmektedir.